Selam

SELAM
Otobüs durağına doğru hızlı adımlarla yürüyordum. Kaldırım bir kişi için geniş, iki kişiye göre dardı. Elinizde çanta veya şemsiye gibi öteberiniz varsa, kimin yol vereceğini az çok kestirebilmek için, karşınızdakiyle ister istemez göz göze gelirsiniz. Köprüdeki iki inatçı keçiden ders almışsanız, hemen yana kayar, geniş, boş araziyi çevreleyen tel örgüye neredeyse yapışırsınız. İşte, kadının biri üzerime doğru geliyor, bakışları yerde. Tam yanımdan geçerken, bu kadar yakınlaşmayı fırsat bilerek ‘’Selamun Aleyküm’’ deyiverdim. Çıt yok. ‘’Aleyküm selam ‘’ dedim kendi kendime. Yavaşladı ve durdu. Bakışlarını sırtımda hissediyordum. Eminim kafayı sıyırdığımı düşünüyordur. Ne olursa olsun niyetimi bozmamalıyım; evden çıkarken kararlaştırdım; hedef; en az on kişi.
Birkaç adımdan sonra cesaretimi topladım; ‘’Selamun Aleyküm ‘’ . Kaşlarının arasında derin bir çizgi oluştu kadının. Baştan ayak ucuma kadar süzdü beni. O ne bakıştı öyle? Deli değilim ben, aklım son derece yerinde.Bir bilseydin sabahın bu saatinde boşu boşuna yollara koyulmadığımı , ta Üsküdar’a yazar olmaya gittiğimi, edebiyatın en seçkin eserlerini okuduğumu, seni bir gün yazımın kahramanı yapacağımı!,Gülmeyle karışık gergin bir ses tonuyla, deli gibi bir halim var mı benim, deliye benziyor muyum, diye tekrarlarken yanımdan bir adamın geçmek üzere olduğunu fark ettim. Hemen elimi kulağıma götürüp başörtümün altındaki kulaklığı düzeltiyormuş gibi yaparak telefonla konuşuyor numarası çektim.
Otobüste boş bir yer bulduğuma göre bu saatte; günüm iyi geçecek galiba. Yanımda oturan orta yaşlı kadına selam verdim. Başıyla aldı, bu da iyi. Memleketimin insanı çarşıda, pazarda birine, acaba tanıyor muyum, diye bakıp, gözlerini kısarak yüzlerini iyice bir inceledikten sonra ‘’Hiç yabancı gelmedin bana , sanki bir yerden tanıyorum’’der. Beriki hiç yadırgamaz,o da diğerini süzer;’’Evet , benim de seni gözüm bir yerden ısırıyor.’’ ‘’Dur, şimdi buluruz, kimlerdensin?’’. Ortak bir tanıdık buluncaya kadar sohbet uzar gider. En sonunda ‘’Oturmaya da beklerim, buyur gel ‘’denilerek adresler verilir. Şehirler arası yolların mola yerlerinde tanıştıklarını bile davet ederler. Yanımdaki, dakikalar sonra başını pencereden alıp konuştu;’’Geçebilir miyim?’’.
Apar topar merdivenleri çıktım.Sınıfın kapısını, geç kalmış olmamdan dolayı mahçup bir halde açtım. ‘’Selamun Aleykum’’. ‘’Aleyküm selam’’, dediler bir ağızdan. En sevdiğim dersteyim, hedefi aştım, kaptanın yüzü gülüyor. Demiştim; bu gün iyi geçecek.
Elif

Posted in Elif, Genel. Tags: . Bookmark the permalink.

One Response to Selam

  1. MK says:

    Elif hanım yazınızdaki sözcüklerin samimiyeti gerçekten çok etkileyici. Günlük hayatın konuşma dili, yazınızda başka anlamlar bulmuş. Elinize ve yüreğinize sağlık. Selamun Aleyküm :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>