OYUN

OYUN

Teyzemin çocuklarıyla bir araya geldiğimizde, dedemi kızdırmaya bayılırdık. Böyle zamanlarda, hanım hanımcık olmayı bir kenara bırakıp çocuk olmanın tadını çıkarır, dedemin siyah kadife fesini kaçırıp aralarında paslaşmalarına zayıf bir nidayla ‘’durun yapmayın’’ diyerek güya karşı koyardım. Fesi olmayınca başının üşüdüğünü söyleyen dedem, bastonunu yere vururdu: “Getirin, yoksa annenize söylerim”. Bazen çok ileri gittiğimiz duygusuna kapılmama rağmen, terliklerinin içini cilalayıp çoraplarının yapışıp kalmasını izlerken kahkahalara boğulmaktan kendimi alamazdım. Bir seferinde vitrinde duran likör şişesini indirerek zemzem bardaklarına doldurmuş, yasak olan bir şeyin sınırlarında gezinmenin verdiği hazla, dedemin karşısına geçip oyunumuzu sahneye koymuştuk. ‘’Ne içiyorsunuz öyle?’’ ‘’Meyve suyu’’. Bir başkası ’’Hayır, zemzem’’ diyerek eline bardağı tutuşturdu. Elini ağzına götürürken oyunbozanlık yapıp ‘’İçme dede, likör koydular’’diye bağırarak bardağı kaptım. Dedem etrafındaki sinekleri kovalar gibi bastonunu sağa sola salladı, hepimiz kaçıştık. Sinirden elleri titriyordu. Zamanında çok sigara içmekten sararmış parmaklarıyla tablasını açtı, ince kağıtlardan özenle sardığı yalancı sigaralarından birini aldı. Sigara havada zigzaglar çiziyordu.Kapı zili çaldığında ‘’nihayet geldiler diyerek ‘’rahat bir nefes aldı; hemen sonra’’dede ne olur söyleme’’ diyen bakışlarımıza aldırmadan her şeyi anlattı.Likör şişesinin içinde çay olduğunu o gün öğrendik.Bu gösterişli şişe ve etrafındaki küçük kadehler evimizin vitrinini süslerdi.
Yine bir gün koltukta uyumasını fırsat bilerek fesi kaçırıp mutfakta içine gizlice reçel sürdük, kucağına koyduk. Uyandırmak için, ayağına takılıp kendimizi yere attık. Bir türlü uyanmadı, çok sıkıldık. Ayağının altını gıdıkladık. Kollarından sarstık. Oyun sırası dedemdeydi.

Elif

Posted in Elif, Genel. Tags: . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>