AYRAÇNÂME

12 MAYIS 2011

Papağanım kitaplığımdan bir kitap seçip kafama fırlattı. Ona bir şey yapmadığım halde… Kitap yere düşmeden yakaladım. Okumayı bıraktığım en son sayfadaki ayracı kızgınlıkla deriden yapılmış ipinden çektim.

“Wisdom Begins in Wonder” yazan ayracın üzerindeki “W” ye “a” harfinin çengeli takılmış. Harfi kırmadan çıkarmaya çalıştım. Yoksa “zaman” kelimesini “zman” diye okumak zorunda kalacaktım. Geçen hafta okuduğum kitabın altmış ikinci sayfasından bir “g” harfi kaybolmuştu. Ne olduğunu anlayamamış, “gar” kelimesinin geçtiği cümleyi “arsız şehir” diye okumaya devam etmiştim. Dilimle ıslattığım “a” harfini eski yerine yapıştırdım. Her neyse… Ders aldığım hocaların hepsi “Bu konuyu daha derinleştirmek için önce bu kitapları, sonra şu kitapları, mutlaka okumalısın.” demişlerdi. Hepsini temin ettim. Hele bir tanesi var ki cildini mutlaka görmelisiniz. Kırmızı deri kaplı bu kitabın sırt kısmı siyah deri, altın yaldızlı “Hacı Babanın Maceraları ” yazısı, zamanla silinmiş olmasına rağmen yine de okunabiliyor. Böyle yazılar ne kadar çekicidir aslında. Kitabın ön kapak köşelerindeki üçgen kısımlar sahaflardan aldığımda biraz yıpranmıştı. Eski kitapların sayfalarında daha önceki sahiplerinden kalan izler kadar beni mutlu ediyor bu yıpranmış ciltler. Kitaplardaki bir mühür, bazan kısa bir not, bazan telefon numarası, bazan kuru bir yaprak. Kumaş kaplı ciltleri hatırlar mısınız? Gördüğümde en çok sevindiğim ise kurşun kalemle yazılmış bir nottur. İlk zamanlarda yeni kitaplar almayı tercih ederdim. Şimdilerde… Zaman buldukça elbette aldıklarımı okumayı düşünüyorum. Acaba evden biraz uzaklaşıp her yıl gittiğimiz adaya mı gitsem? Arabaya gerek yok otobüsle de gidebilirim. Yanımda bir valiz kitap ve bir kavanoz kahve . Fıstıklı çikolataları oradan alabilirim. Denize bakarken Caravaccio’ dan Medusa ayracının bulunduğu Kindertraume’ yi okusam. Çok fazla değil, iki hafta yeter bana.

Kulağıma hoş gelen kemanın sesiyle okumaya ara verdim. Çok şanslıyım, alt katımda bir müzisyen yaşadığı için. Çiçek kokuları çalışma odama kadar çıkıyor. Beni balkonunda kahve içmeye davet etti, kahvenin yanında ballı kurabiye vardı. “Ne zaman elime bir kitap alsam, ya hayallere ya da uykuya dalıyorum.” Her yazımda bahsediyorum, ilk yasemini onun balkonunda görmüş ve kokusuna aşık olmuştum.

Kahve mi çay mı içsem?

Çalışma masama geri döndüğümde birdenbire aklıma çok komik bir şey geldi. Şimdi duvara sıraladığım kitapların arasından birini seçsem! Mesela, şunu. Açsam rastgele bir sayfasını… İşte, dün yağmur sonrası nanelerin arasından sarıya boyalı duvara tırmanmaya çalışan iri salyangoz. Ayağımı dokundurmuştum, hemen saklanmıştı. Arkamı dönüp baktığımda evinin kapısından bana bakıyordu. Bu salyangozu kitaplarıma ayraç yapabilirim veya dün rüyamda gördüğüm siyah atı. At fikrini daha çok beğendim, çünkü kitap okumaktan yorulunca çayırlarda gezintiye çıkabiliriz. Yanıma Cihannüma’ yı alsam. Atımın sırtı rahat olabilir. Okumama orada devam edebilirim.

En son ayraçlarımı Frenze’ de Uffizi müzesinden almıştım. Botticelli’ den İlkbahar, Venüsün Doğuşu. Da Vinci Meryem’ e Müjde. Okulda resim bölümünü okumayı çok istemiştim. Ayraçlarımda ünlü ressamların eserleri…

Ben bir ayraç olsaydım eğer; resimli, eski bir kitabın ( en az yetmiş yıllık ) sayfalarında bulunmak isterdim. Mesela sırtını okura dönmüş belinde mavi kuşak, keten elbiseli Osmanlı Şehzadesinin bulunduğu sayfa. İlişirdim kavuğuna, yuvasından henüz uçmayı öğrenememiş kırlangıç yavrusu gibi.

Posted in Genel, Sumeyra2z. Tags: . Bookmark the permalink.

2 Responses to AYRAÇNÂME

  1. RK says:

    merak ettim yazan kişi terazi burcu mu :)

  2. songul says:

    Kulaklığın bozuk olan sol tarafını koparmıştı eşim. Arabada bir şey bulamayınca göbeği sökülmüş kulaklık kitabımdan sarktı, kablosu da kaldığım yere sarıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>