CAMGÜZELİ

CAM GÜZELİ
Eli yanağına dayalı bir kadın. Ruhu daralmış.Hüznü gözlerinde değil, beyaz saçlarında. Geniş alnı, bakışlarını büyüten gözlükleri, tombul gerdanında kaybolmuş çenesiyle rehavete bürünmüş.Yürüyemeyecek kadar şişman olduğu için, köşesinde oturup, gelen geçeni, mahalleliyi, seyyar satıcıları, esnafı, kedi – köpek çetelerini seyrediyor. Uyukluyor bazen.

Pencerenin kenarına dizili cam güzelleriyle konuşmaya başladı. Omuzundaki yavru kediyle. Sehpanın üzerindeki elmaları paylaşacak kimsesi yok. Yaz rüzgârı , yanaklarına dokundu. Simitçinin sesi duyuldu uzaklardan. Toprak dolu leğeni, ve dünyayı taşımaya çalışıyordu iki çocuk. Kafası kazılı oğlanın, el örgüsü kazağı, kemerle sıktırdığı pantolonun içinde, frenk gömleğinin en üst düğmesi gırtlağına dayanmış, daha büyük olan kısa saçlı kız, desenli eteği, kırmızı çorapları ve yırtık naylon ayakkabısıyla gülümsüyor. Karşı Komşusuna el sallayıp,” Alınacak bir şey var mı?” Başını yukarı kaldırarak “Hayır!”

Çocuklarını hatırladı onları görünce. Vefasız ama, evlatları. Köşeden dönüvermelerini, “Anne! seni almaya geldik, ya da sana geldik!” demelerini, saatlerce sohbet etmeyi ne kadar isterdi. Bu hayallerdi onu besleyen, ayakta tutan. Başı önüne düşüp şekerlemeye geçtiğinde, yavru kedi, omuzundan inip camın önünde yürümeye başladı.Yan balkonda eğilen sakız sardunyalar hafif hafif sallanıyordu. Lacivert tüyleri güneşte parıladayan karga demire kondu. Şişman kadını yan gözle süzerek, adım adım yaklaştı. Canhıraş miyavlama sesiyle yerinden sıçrayan ihtiyar; gözlerini açtığında, yavru kedinin karganın pençesinde uzaklaştığını gördü.

About sare

Üstadım Ali Ural 'Edebiyat kuma kabul etmez 'dese de;resim, hat, edebiyat üçgeninin ortasında kaldım...
Posted in Sare. Tags: . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>