SİYAHLI KADIN

SİYAHLI KADIN
Mermer sütunun önünde siyah örtülere bürünmüş bir iskelet. Buruşuk elleri , kumaşın kıvrımlarıyla uyumlu. Bedenini, deve kemiğinden asâsına dayamış, hurma yapraklarından süzülen güneşe kapatmış gözlerini. Bilâl’ in çınlayan sesiyle uyandı. Abayesinin altından bir şişe çıkararak içindekini kollarına sürdü. Damarları fırlamış öd kokan bileklerini göğe doğru kaldırdı. Dudakları kıpırdarken, beyaz mermerdeki ayak izlerine gözlerini dikmişti.

Pâk elbisesinin altından gözüken kademiyle, ıslandı bastığı zemin. Kırmızı sarığı, cübbesinin üzerine dökülen saçları, mütebessim çehresi ve sürmeli gözleriyle çıktı hücre-i saadetinden. Kollarından zemzem damlaları süzülüyordu. Yeşil Kubbe’nin üzerinde beliren Ebabîl kuşları, tiz çığlıklar atarak selâmladılar O’nu. Sevr’ de vazifesini bitiren güvercin, ayrılmadı bir daha. Süzülerek yaklaştı, kondu omzuna.

Çocukların Harem’ e girmesini engelleyen görevli, endişeliydi. Şiddetle yüzüne çarpıldı kapılar. Kapaklandı yere. Adımını her attığında zemin ayaklarından kayıyor, bir türlü Ravza’ ya giremiyordu. Kasıldı boynunun damarları. Yutkunamadı. Kanter içinde fırladı uykusundan.

Deve yavrusu isteyen torunlarına; ” Sırtıma binin, sizi ben gezdireyim.” derken, merhametle bakıyordu onlara. Zemzem bardaklarından çiçek yapan, süslü elbisesiyle övünen, zar zor bir küçüğünü taşıyan, bilmediği halde Kur’an okuyor gözüken, kovalamaca oynayan, büyüğünün gözlerini takip eden, ıslak zeminde kayan, yediğiyle diğerini özendiren , mermerlerin üstünde yuvarlanan, birbirini çekiştiren, siyahlar içinde annesini karıştıran, kaybolmuş çığlık çığlığa ağlayan, kefenlenmiş namazını bekleyen kanatsız melekler…

Tozu dumana katarak gelen dört atlı, mescidin kapısında durdu. Beyaz elbiseleri, gözlerini açıkta bırakan türbanlarıyla girdiler huzura. Yüzlerini açtılar birer birer. En önde, ikinin ikincisi*. Sonra, şeytanın karşılaşmaktan korkup, yol değiştirdiği. Üçüncü, meleklerin bile hayâsına erişemediği. Sonuncu ise, iki başlı Zülfikâr’ ın sahibi. Selâm verdiler sırayla. Ashabı -ı Suffe’de ilim meclisi kuruldu. Etraflarını çevirdi, âyetler. Aydınlanmaya başladı, bordo şamdanın kolları.

Çölün ortasında yeşillenmiş bir vaha.Kırmızı, mor çiçekler. Secde izleriyle dolmuş alınlar. Ilık bir rüzgâr. Annelerimizin örtüleri uçuşuyor. Hümeyra, gelin olarak girip, ölünceye kadar kaldığı hücresinde ilmiyle âmil. İctihadıyla imamlar, şecaatiyle kahramanlar kadar güçlü. İlk günkü gibi kördüğümle bağlı Efendi’sine. Zehra, lâtif ve leyyin lisanıyla cennet kadınlarının efendisi, babasının göz nûru.

Cebrail A.S’ın göründüğü pencereden pırıltılar yükseliyor. Yaşlı kadın, siyah elbisesini sürüyerek takip etti ayak izlerini. Asâsını her vuruşunda, yayılan öde mest olan melekler dolandılar birbirlerine. Kanat sesleri duyuldu. Üst üste yığıldılar semaya kadar. Yeşil demirlerin önünde durdu kadın. Yerinden fırlayacak gibi atan kalbini dinledi. Zikrediyordu. Yıldızlarla çevrili hilyeden, biri kaydı avucuna. Köşede asılı kûfi yazıda “Allah ve melekleri , O’ na selâm ederler.” âyetini okudu. Duvarları çevreleyen altın yazıları, mavi çinileri okşadı gözleriyle.

Bilâl’in eli kulağında. Akşam ezanı yükseldi şerefelerden. Sultan-ü’l Enbiya imamette. Açıldı semanın katları. Önce rahmet indi , sonra yüz yirmi dört bin peygamber. Uhud şehitleri hazır. Siyahlı kadın da. Cebrail ve Mikâil kanatlarını gerdi. Müminler, kıyamda. Mubarek Kademi-i Pâk’ının izleri kurumadı halâ. Melekler, gıptayla seyrediyor…

*Tevbe Sûresi:40-İbni Kesir; Eğer siz ona yardım etmezseniz; doğrusu Allah, ona yardım etmişti. Hani kafirler onu çıkarmışlardı da, o ikinin ikinicisydi. Hani onlar mağarada idiler ve hani o, arkadaşına; üzülme, Allah bizimledir, diyordu.

Sare Çizmecioğlu

.

About sare

Üstadım Ali Ural 'Edebiyat kuma kabul etmez 'dese de;resim, hat, edebiyat üçgeninin ortasında kaldım...
Posted in Genel, Sare. Tags: . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>