KOLEKSİYONLARIM

 

Koleksiyon yapmayı ablamdan öğrenmiştim.  Define sandığı gibi sakladığı kilitli bir kutusu vardı. Bazı akşamlar iştahlı bakışlarıma aldırmadan,  ne zamandır biriktirdiğini bilemediğim kartpostallarını kutusundan çıkarır, hayran hayran inceler, sıraya koyar ve tekrar itinayla yerlerine yerleştirirdi. Bir de oyun kitapları vardı aynı kutuda. Rüyalarımda kartondan Fatoş bebeklere kâğıttan elbiselerini giydirir, onlarla evcilik oynardım. Kırk derece ateşli olduğum bir gün son kozumu kullandığım halde işe yaramamıştı.  O kutunun anahtarları hiçbir gün elime geçmedi. Ama onların hasretiyle benim de pek çok koleksiyonum oldu.

İlk biriktirdiğim şey pralinli çikolataların jelâtinleriydi. Nefis tat ağzımda dağılırken, rengârenk parıltılı kâğıtları parmağımla düzleştirip kitap yapraklarının arasına, birer mücevher gibi yerleştirirdim.  Kitap okumayı seven bir çocuk olmamda belki o baş döndüren çikolata kokusunun da etkisi olmuştur.

Deniz kabuklarını da biriktirirdim. Her yaz gittiğimiz tatillerde,  güneşin omuzlarımı kavurmasına aldırmadan kumların arasından özenle topladığım sedefli, bazen hafif kahverengiye çalan kabuklar hazine sandığımın diğer ganimetleriydi. Kulağıma dayadığımda beni uzak denizlere götürürlerdi. Bir gün evimize deniz kabuklarından yapılmış bir kuş biblosu hediye geldi. O günden sonra kutu kutu biriktirdiğim kabuklarım annemin vitrin dolabını süsleyen küçük hayvan figürlerine dönüştüler. Konuklarına eserlerimi takdim ederken annemin gözlerindeki ışıltıyı bugün bile hatırlarım.

Bir dönem pul biriktirmeye merak sardım. Lacivert ciltli bir albümüm vardı. Harçlıklarımla aldıklarımı albümün sayfalarına yerleştirirken, başındaki muhteşem tacıyla İngiltere Kraliçesi’ni, Gandhi’yi, kuş türlerini, rengârenk kelebekleri, farklı spor dallarını, tarihi yapıları ve daha pek çok önemli bilgiyi öğrenmiştim. Serileri tamamlamak için arkadaşlarımla yaptığım değiş tokuş anlaşmaları ise yaptığım ilk gerçek ticaretti.

Gittiğimiz müzelerin veya etkilendiğim bir tiyatro oyununun giriş biletleri, çok keyifli geçtiği için unutmak istemediğim ada gezimizin vapur biletleri, seyahatlerden aldığım kartpostallar, kurutulmuş yapraklar ayrı ayrı kutularda biriktirdiğim diğer hazinelerimdi.

Bir gün ilkokul öğretmenim herkesten birer kartpostal getirmesini istedi. Ben de kendisinin seçmesi için kart koleksiyonumu sınıfa götürdüm. Çok sevgili öğretmenim sınıf defteri için en nadide  -ablam öyle olduğunu söylemişti- simli kartlarımdan birkaç tanesini aldığı gibi, sınıf arkadaşlarımın da yağmalamasına ses çıkarmamıştı. O gün eve yarısı talan edilmiş kartpostal koleksiyonumla dönerken,  öğretmenimle ilgili şüphelerim zihnimi doldurmaya başlamışlardı.

Misafirliğe gittiğimizde verilen peçeteyi hiç kullanmazdım.  Buruşturmadan eve getirir kutusuna, mendil koleksiyonumun yanına yerleştirirdim. Yengemin Almanya’dan getirdiği tül gibi incecik, kenarları fırfırlı peçeteler koleksiyonumun en seçkin parçalarını oluştururdu.

Evimizin bahçesi çam ağaçlarıyla doluydu.   Biriktirme meraklısı ben kozalakları da toplayıp rengârenk boyayarak kütüphanemin raflarını süslerdim.

Bunca kalabalığa karşın annem hiç şikâyetçi olmazdı. Sonuçta böyle uğraşlarım olmayınca hangi muzırlıkları yapacağımı bildiğinden teşvik dahi ettiğini tahmin ediyorum.

Bu güne gelince; tabii ki hala koleksiyon yapmayı seviyorum. Bitirilmemiş işleri, yarım kalmış kitapları, söylenmemiş sözleri, gerçekleşmemiş hayalleri ve unutulmuş hatıraları biriktirmeye azimle devam ediyorum.

 

 

Posted in Aysun, Genel. Tags: . Bookmark the permalink.

One Response to KOLEKSİYONLARIM

  1. h. oncel says:

    Kimi zaman nukteli kimi zaman urkutucu, surpriz bir son, zekice bir kurgu.
    Aysun ‘un yazilarinda farkli ve keyifli buldugum taraf bu oldu.
    Bu kisa hikayelerde cok satanlar listesine girecek, begeniyle okunacak bir romanin ayak seslerini duyuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>