Kabe’ye Kar Yağdı

Bavullar toplanmış, biletler hazır. Şimdi kutsal topraklara gidiş vakti. Ne yol ne de sıcak engel değil artık, birinci sınıf bir tur. İşte Mescidi Haram!

Saat 12′ye geliyor, hala tavaftan çıkmadılar. Delikanlı telaşla dolaşıp, ailesini yeşil ışıkta buldu. Neredeyse kollarından sürükleyerek götürdü merdivenlere. Yeni yapılan saat kulesinin tam önüne denk gelmeliydiler. El kol hareketleri ile birisi çevrildi, eline kameralı telefon tutuşturuldu. Hep beraber sırtlarını Kabe’ye yaslayıp gülümsediler.

O anda kokusuz güller dağıldı ortalığa. Bir güvercin beyaz tüyünü düşürdü mermer zemine. Tüy Afrikalıya takıldı. Küçük bir çocuk çekirgenin peşindeydi, annesinin eteğine tutundu düşmemek için. Beyaz güller yapraklarını döktüler siyah abayaların üzerine. İhramlar sıyrıldı birer birer omuzlardan aşağıya. Sesler saatin tik taklarıyla baş edemedi. Üç gülen yüz kaldı geriye,gece yarısı bir fotoğrafa yansıyan.

Durun! Kırmızıya büründü mermer. Birisi bağırıyordu ; Hu! Hu! Hu! Ses değişti; Ho ho ho! Ellerinde çıngıraklar tavafa başladılar. Altın oluktan hediyeler bıraktı geyikli adamlar. Koştu herkes, yağmur rahmetti Kabe’de. Ya kar; mucize! Oluktan akan kırmızı kurdeleler kar motiflerini akıttılar hacılara. Bedenleri soğukla irkildi. İhramlara sıkıca büründüler. Örtüye bürünen de üşümüştü bu topraklarda bir zamanlar. Üşürken ter içindeydi. Terlemek için üşüyor şimdi hacılar. Kabe üşüttü onları. Saat 12, gece yarısı. Yeni bir yıla girildi.

Sevinçle kaptı telefonu genç oğlan. Parmakları hızla çalıştı. Arkadaşlarına gönderdi fotoğrafını. Altına şu notu düştü :”Yılbaşına nasıl girerseniz öyle geçermiş bütün bir yıl, Mekke’den sevgiler!”

Songül Koç

8 Mart 2012

 

About songul

Okumayı öğrenmek için yazmayı öğrenen biriyim.
Posted in Genel, Songül. Tags: . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>